Enwa Water Technology AB

Träffa oss

Huvudkontor i Göteborg Importgatan 21
SE-422 46, Hisings Backa
Sverige

Kontoröppet tider i Göteborg

Ring oss

+46 (0)31 742 9250 (växel)

Mejla oss

info@enwa.com

Lokalkontor i Stockholm

Lärjungevägen 4
136 69 Vendelsö
Sverige

Lokalkontor i Arvika Näringslivscentrum

Strandvägen 2
671 51 Arvika
Sverige

Lokalkontor i Malmö
Kontor i Norge

Enwa AS
Nordre Kullerød 9
3241 Sandefjord
Norge

Vårt team för Bad & Spa

Fredrik Lööf​

Divisionchef
+46 (0)10 484 93 51

Mikael Dahlby

Projekteringsledare, Konstruktionschef
+46 (0)10 484 93 58

Viktor Hindsfors

Projektledare
+46 (0)10 484 93 76

Karl Strandberg

Projektledare
+46 (0)10 484 93 46

Jimmy Häggqvist

Strategisk Verksamhetsutvecklare
+46 (0)10 484 93 53

Magnus Eriksson

Konstruktör
+46 (0)10 484 93 20
magnus.eriksson@enwa.com

Alexander Eriksson

CAD Konstruktör
+46 (0)10 484 93 18
alexander.eriksson@enwa.com

Gustav Alnervik

CAD Konstruktör
+46 (0)10 484 93 19
gustav.alnervik@enwa.com

Simon Smedberg

CAD Konstruktör
+46 (0)10 484 93 54
simon.smedberg@enwa.com

David Hedram

Ledande montör
+46 (0)10 484 93 56

Jens Wallen

Ledande montör
+46 (0)10 484 93 57
jens.wallen@enwa.com

Jonas Andersson

Montör
+46 (0)10 484 93 55

Daniel Bergman

Montör

Pierre Kryhl

Service- och eftermarknadsledare Södra
+46 (0)10 48 49 328
pierre.kryhl@enwa.com

Vårt team för Marin, Offshore, Olja & Gas

Tomas Dubar

Senior Key Account Manager
+46 (0) 70 425 10 23
tomas.dubar@enwa.com

Joakim Holmstedt

Area Sales Manager
+46 (0) 70 664 14 52
joakim.holmstedt@enwa.com

Kjetil Öxnevad

Divisional Director
+47 (0) 915 86 013
kjetil.oxnevad@enwa.com

Trond Log

Area Sales Manager
+47 (0) 90 09 62 13
trond.log@enwa.com

Svenn Lorentzen

Manager – Maritime Sales
+47 (0) 91 14 83 02
svenn.lorentzen@enwa.com

Tore Imsland

Manager Service & Aftersales
+47 (0) 97 51 77 07
service@enwa.com

Vårt team för Land & Industri

Anders Wall

Försäljnings & Marknadschef
+46 (0)70 664 14 57
anders.wall@enwa.com

Lillemor Strömberg

Försäljning Industri & Fastighet
+46 (0)70 425 10 18
lillemor.stromberg@enwa.com

Vårt team för Bud/Anbud

Elisabeth Øxnevad

Tender Manager
+47 (0)975 25 900
elisabeth.oxnevad@enwa.com

Staffan Andersson

Bid & Proposal engineer
+46 (0)10 48 49 305
staffan.andersson@enwa.com

Vårt team för Service & Reservdelar

Mats Jansson

Servicechef
+46 (0)10 484 93 16

Pia Andersson

Reservdelsförsäljning
+46 (0)10 484 93 75

Patrik Jonsson

Servicetekniker Göteborg
+46 (0)10 484 93 79

Stefan Jelving

Servicetekniker Stockholm
+46 (0)10 484 93 78

Torbjörn Karlsson

Servicetekniker
+46 (0)10 484 93 77

Jonas Jansson

Servicetekniker
+46 (0)10 484 93 33

Vårt team för Teknik & Produktion

John Jessen

Teknisk och produktionschef
+46 (0)10 48 49 324
john.jessen@enwa.com

Michael Karlsson

Produktledare Reverse Osmosis

Christer Andersson

Produktledare
EnwaMatic®

Johanna Johansson

Produktledare Filter

Bo Olsson

Senior Process Ingenjör

Roger Jähnke

Automation Ingenjör

Emil Larsson

Projektledare

Claire Demaille

Projektingenjör

Thomas Karlsson

Filtermontör

John Danielsson

Reverse Osmosis montör Team Leader 

Ingemar Alhm

Reverse Osmosis montör 

Robert Karlsson

Reverse Osmosis montör 

Jonas Jansson

Servicetekniker
+46 (0)10 484 93 33

Andreas Kronvall

EnwaMatic montör / Team Leader 

William Sjöstrand Hallman

EnwaMatic montör 

Kim Larsson

EnwaMatic montör 

Vårt team för Inköp & Logistik

Markus Samelius

Inköp & Logistikchef   
+46 (0)10 48 49 311
markus.samelius@enwa.com

Douglas Collier

Inköp
+46 (0)10 48 49 310
douglas.collier@enwa.se

Thomas Berneving

Logistik
+46 (0)10 484 93 08

Camilla Forsmark Sandèn

Logistik
+46 (0)10 48 49 309
camilla.sanden@enwa.se

Vårt team för Ekonomi

Maria Rådbo Malm

Ekonomi & Administrationschef
+46 (0)10 48 49 302
maria.malm@enwa.com

Anna Olsson

Redovisningschef
+46 (0)10 48 49 304
anna.olsson@enwa.com

Anna Jacob

Ekonomiassistent
+46 (0)10 48 49 301
anna.jacob@enwa.com

Vårt team för QA HSE & Marknadsförning

Frøydis B. Aasen

Kvalitets- och HSE chef
+47 (0)95 15 9300
froydis.aasen@enwa.com

Takae Dubar

Marknadsförning
+46 (0)70 664 18 45
takae.dubar@enwa.com